GENOCIDE-1915-ERMENİ SOYKIRIMI

 

Don't Forget!  Unutma, Unutursan Tekrarlarsın!

 

                                    

       

 Anasayfa

 

 

 

 

 

 

Maria Petra Jacobsen (1882 - 1960)

Yazan:Cemal Weli

Maria Jacobsen, 6 Kasım 1883’te Siim Dover’de doğdu. Çocukluğu Danimarka’nın Horsens kasabasında geçti. Maria Jacobsen, başkent Copenhag’a taşındığında henüz yeni mezun olmuş genç bir hemşireydi. Başkente taşındıktan kısa bir süre sonra 'Sundby Hastahanesi' çocuk bölümünde çalışmaya başladı. Çalışma arkadaşları onu mesleğini seven, sorumluluğunun bilincinde, yardımsever ve insancıl birisi olarak tanıdılar.

İlişkide olduğu  ‘Misyoner Kadın Çalışmaları’ adlı örgütün teklifi üzerine zor durumda olan insanlara yardım etmek için Kharpert’e (Harput) gitmeye karar verdi. Berlin üzerinden Romanya'nın liman kenti Constance'a buradan Samson(Samsun)'a ulaştı. Onaltı gün süren zorlu bir yolculuk sonucunda nihayet Harput'a ulaştı (1907).

Maria Jacobsen, II.Abdulhamit döneminde, 1894-1895'te Ermenilere yönelik yapılan katliamda ailelerini yitirmiş kimsesiz çocukların sağlık sorunları ile ilgileniyor ve onların acılarını dindirmeye çalışıyordu. On yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen Ermeni halkı, katliamın yolaçtığı zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyordu. Maria Jacobsen, Ermeni halkına içinde bulundukları zorlukların aşılmasında ve katliamın tahribatlarının giderilmesinde yardımcı olmaya  çalışırken,  daha büyük bir felaketle, yüzyılın ilk soykırımıyla yüzleşti. 1915-Ermeni soykırım sürecinin en önemli canlı tanıklarından birisi olan Maria, sırasıyla  Kharpert, Aleppo ve Beyrut’ta bulundu. Soykırımdan kurtardığı binlerce çocuğa kendisini adayan Maria jacobsen 6 Nisan 1960 tarihinde Lübnan’da vefat etti. Hayatta iken ermeni soykırımı ile ilişkin kaleme aldığı anıları ‘Diarre’ adı altında kitap olarak yayınlandı.  

Maria jacobsen yukarıdaki resmin altyazısında şöyle diyor:

''Yetimhaneye ulaşan  ve hepside aynı durumda olan binlerce çocuktan bir tanesi''.

 

Maria Jocobsen Hanım, Harput ve Elazığ'da başlıyan kıymetli faaliyetlerini Lübnan'da  da devam ettirdi. Vasiyeti üzerine orda gömüldü. O yalnızca ermeni halkının değil, kürdlerin, türklerin ve arablarında gönlünde taht kurmuştu.  (Foto: Matthias Bjørnlund-2007)

 

 

Kaynaklar: 

KMA 1900-1975, 1975. Elise

Bockelund: Høsten er stor, 1950.

Elsa Vind: Armeniske børn, 1949.

 

 

 

   

Maria Jacobsen

 

    

Soykırım antı, Bikfaya, Libanon

Foto: Matthias Bjørnlund 2007