GENOCIDE-1915-ERMENİ SOYKIRIMI

 

Don't Forget!  Unutma, Unutursan Tekrarlarsın!

 

                                    

       

Anasayfa

   

 

 

 

 

Ermeni Soykırımının İttihatçı Mimarları: "Üç Paşa"

MEHMET  TALAT  PAŞA    ( 1874- 1921)

Ermeni soykırım sürecinde içişleri bakanı  daha sonra ise sadrazam olarak görevliydi. 1915 soykırımın bir nolu planlayıcısı olarak biliniyor. Birinci dünya savaşının Osmanlı İmparatorluğunun yenilgisiyle son bulmasından sonra Almanların tahsis ettiği denizaltıyla  Almanya'ya kaçtı. Almanya'da yaşamını sürdürmekteyken  bir ermeni genç tarafından kurşunlanarak öldürüldü (1921).

                                            

Talat Paşanın Mezarı

Cumhuriyet döneminde, soykırımcı Talat Paşanın ismi çeşitli bulvarla verilerek anısı yaşatılmaya çalışıldı.


İSMAİL ENVER PAŞA (1880-1922)

İttihat Terakki Fırkasının öncü kadrolarından olup, Ermeni soykırım sürecinde Harbiye Nazırlığı görevinde bulunuyordu. Soykırım planının birinci dereceden mimarı.

Osmanlı İmparatorluğunun 1.Dünya Savaşına Almanya saflarında girmesinde önemli rol oynadı. Yenilgiden sonra yurtdışına kaçtı ve 4 Ağustos 1922'de  Asya’nın Pamir eteklerinde Çegan tepesinde vurularak öldürüldü.  Enver Paşa'nın naaşı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in isteği üzerine Tacikistan'dan Türkiye'ye getirilerek , ölüm yıldönümü olan 4 Ağustos 1996 tarihinde Şişli Abide-i Hürriyet Tepesi'ne defnedildi. 'Hürriyet ve İstiklal Kahramanı' ilan edildi. Enver Paşa'yı getiren heyete Prof.Dr. İsmail Aka başkanlık etmiştir. Törene dönemin , bazı bakanlar ve Enver Paşa’nın torunları da katılmışlardır.

 

 

Abide-i Hürriyet Meydanı


AHMET CEMAL  PAŞA (1872-1922)

İttihat Terakki Fırkasının öncülerinden olan Cemal Paşa birinci dünya savaşında Bahriye Nazırı ve Üçüncü ordu komutanıydı. Ermeni soykırımının mimarları olan ''üç paşa'' dan bir tanesi olarak biliniyor.Birinci dünya savaşındaki yenilgi sonrası Almanya'ya kaçtı. Daha sonra ise Tiflis"e yerleşti. Buradan Türkiye'ye dönme hazırlıkları içindeyken,Karakin Lalayan ve Sergo Vartanyan adlı iki Ermeni genç tarafından öldürüldü(22 Temmuz 1922).

 

 

 

Ermeni soykırımı mimarlarının anıt mezarları / İstanbul -Şişli- Abide-i Hürriyet Meydanı

 

 

 

Resimleri  büyütmek için üzerinde tıklayın

(Foto: Nov.2009)